Tożsamość i przyszłość ruchu ludowego
Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego
Ul. Kopernika 36/40
00-924 WarszawaWarszawa, 25 stycznia 2010 r.
Zaproszenie do dyskusji
Zarząd Główny Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego i redakcja „Myśli Ludowej” gromadzi materiały do kolejnego numeru pisma. Numer 3 naszego periodyku zamierzamy poświęcić problemowi tożsamości ruchu ludowego w Polsce. W związku z tym zwracamy się z prośbą o otwarte wypowiedzi na przygotowane poniżej pytania-problemy. Nadesłane wypowiedzi zostaną opublikowane w najbliższym numerze „Myśli Ludowej”. Będą stanowiły cenny przyczynek do publikowanych w periodyku historycznych i politologicznych analiz rozwoju i zadań, jakie stoją przed polskim ruchem ludowym w XXI wieku.
Pytania-problemy:
1. Czym jest współczesny ruch ludowy w kontekście 115 lat doświadczeń historycznych?
2. Jaka winna być partia polityczna reprezentująca ruch ludowy i na jakim opierać się winna elektoracie, przy założeniu, że na wsi w Polsce żyje poniżej 30% ludności?
3. Jakie są współczesne wartości ruchu ludowego?
4. Czy aktualne Polskie Stronnictwo Ludowe jest partią polityczną, która jest współczesnym modelem partii ruchu ludowego?
5. Jak przedstawia się korelacja wartości współczesnego polskiego ruchu ludowego i Unii Europejskiej.
Bardzo prosimy o nadsyłanie wypowiedzi na wszystkie bądź tylko wybrane problemy na adres redakcji, listownie – Arkadiusz Indraszczyk, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Al. Wilanowska 204, 02-730 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres: a.indraszczyk@mhprl.pl .
Prezes Zarządu Głównego
Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego
dr Janusz Gmitruk
Sekretarz Redakcji „Myśli Ludowej”
dr Arkadiusz Indraszczyk