Militaria
Militaria – w zbiorze militariów w MHPRL znajduje się broń biała i palna, umundurowanie, oporządzenie i inne akcesoria. Broń biała to głównie bagnety polskie „Perkuny” wz. 24 i 34 z Fabryki Broni w Radomiu. Jeden z eksponatów stanowił część uzbrojenia partyzanta z oddziału BCh w okolicach Łochowa . Wśród egzemplarzy broni palnej z okresu II wojny światowej posiadamy egzemplarz wykonany przez Stefana Barełę – żołnierza BCh ze wsi Wielgomłyny, pow. Radomsko.
Umundurowanie jest przeważnie niekompletne. Są to części umundurowania partyzanckiego: kurtka, czapka. Na wyróżnienie zasługują haftowane opaski i oznaki naramienne, m.in. opaski biało-czerwone żołnierzy oddziału partyzanckiego BCh dowodzonego przez Kazimierza Wątróbskiego, ps. „Sęp” w pow. gorlickim, wykonane przez Marię Nowakównę, ps. „Gwiazdka” i jej koleżanki, opaska żołnierza z oddziału partyzanckiego BCh „Lotna” w Obwodzie Sandomierskim, zorganizowanego we wrześniu 1943 r. z inicjatywy komendanta obwodu Leona Cieślę, ps. „Poświst”. Z oporządzenia – pasy główne, ładownice i mapniki.
Wśród eksponatów jednostkowych noszących charakter pamiątek na szczególną uwagę zasługuje zapalniczka z łusek po nabojach wykonana w 1942 r. przez podkomendnych Hieronima Ligockiego, ps. „Hubert”, komendanta Obwodu BCh Rawa Mazowiecka.
W zbiorze militariów część eksponatów ma charakter unikatowy, m.in.:
- maszyna do pisania marki „Mignon” oraz powielacz, które używane były do wydawania konspiracyjnego tygodnika ludowego „Jedność”. Tygodnik ten – pismo „Rocha” i BCh redagowali Zygmunt Tarka z AK i Władysław Myśliński, przedstawiciel „Rocha”. Prace techniczne, przepisywanie na maszynie i powielanie na wyżej wymienionym sprzęcie wykonywał Józef Pazdyka, członek gminnej trójki „Rocha”. Czynności te odbywały się w jego domu w Sikorzycach, pow. Dąbrowa Tarnowska od 10 listopada 1944 r. do 12 stycznia 1945 r. „Jedność” kolportowana była w powiatach: Brzesko, Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Bochnia i Pińczów. Wydano 18 numerów;
- aparat radiowy używany w czasie okupacji niemieckiej przez Komendę BCh i „Rocha” w Kielcach
- apteczka (z częściowym wyposażeniem) sekcji sanitarnej przy Komendzie Gminnej BCh w Krzesku, wykonana na przełomie 1942-1943 r. przez Jana Jagielaka.