Moja przygoda z Sienkiewiczem
W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze jego zasługi dla narodu w dziele odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli, ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich. Na szczyt sławy wyniosły go powieści historyczne, które podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia w czasach niewoli narodowej i do dziś stanowią podstawę do patriotycznego wychowania młodzieży. Najsłynniejsze to: Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski, Quo Vadis, Krzyżacy. W ciężkich czasach książki te przypominały o narodzie, którego rycerstwo w połowie XVII w. umiało zmobilizować się do obrony ojczyzny. Po wiktorii wiedeńskiej z 1683 r., przez kolejnych 150 lat, szlachta polska kultywowała pacyfizm, uznając go za cnotę. Doprowadziło to do osłabienia obronności kraju, a w konsekwencji do rozbiorów i upadku potężnej I Rzeczypospolitej.
W 1905 r. Sienkiewicz uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla. Laureat wykorzystał uroczystość w Sztokholmie, by powiedzieć o kraju nieistniejącym na mapie Europy: Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski! Głoszono Ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że Ona żyje! Głoszono Ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa! Głoszono Ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!
Jacek Frankowski, urodzony w 1949 r. w Broku nad Bugiem debiutował w 1974 r. w „Słowie Powszechnym”. Eksponował swoje prace na blisko 200 wystawach indywidualnych. Publikował rysunki satyryczne m.in. w „Karuzeli”, „Szpilkach”, „Rzeczypospolitej”, „Courrier Internationale”. Był sekretarzem zarządu Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury pierwszej kadencji, a przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa SPAK. Został nagrodzony „Złotą Szpilką 91” za projekty lalek do telewizyjnej szopki „Polskie ZOO”.
Moja przygoda z Sienkiewiczem to nie tylko pokaz twórczości Jacka Frankowskiego, lecz także przypomnienie dzieł polskiego noblisty literackiego. Rysunki uzupełnione są wypowiedziami znanego ze wszystkich tomów mistrza ciętego dowcipu Jana Zagłoby. Obydwaj panowie, choć żyjący w różnych epokach, mają niezwykłe poczucie humoru i są wnikliwymi obserwatorami rzeczywistości.
Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2017 roku w oddziale MHPRL w Piasecznie.