Promocja książki pt.: Józef Tejchma – w pamięci rodziny i przyjaciół
Dwa lata temu odszedł Józef Tejchma, działacz ruchu młodzieżowego, minister kultury i sztuki, a także minister oświaty i wychowania. Z tej okazji Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego ma zaszczyt przedstawić wyjątkową publikację poświęconą Jego życiu i działalności, zatytułowaną: Józef Tejchma – w pamięci rodziny i przyjaciół. To nie tylko hołd dla wielkiego człowieka, ale próba utrwalenia jego dziedzictwa społecznego i politycznego. Spotkanie promocyjne, na które przybyli członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi, odbyło się 5 grudnia 2023 r. we wnętrzach Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej.
Początków powstania publikacji należy szukać znacznie wcześniej. Spotkanie wspomnieniowe zorganizowane 17 maja 2022 r. zgromadziło przyjaciół, współpracowników i bliskich Józefa Tejchmy. W dniu pogrzebu, w atmosferze zadumy, pojawiła się gotowość do utrwalenia dziedzictwa tej wyjątkowej jednostki. Inicjatywa rodziny i przyjaciół Józefa, w tym Tadeusza Wiśniewskiego, oraz brata, Antoniego Tejchmy, wspierana przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, znalazła swoje odbicie w wydanej publikacji.
Już we wstępie do książki mocno wybrzmiewają chłopskie korzenie Józefa Tejchmy oraz liczne tradycje rozwijane w rodzinnej wsi Markowa. Z wychowania Józef czerpał siłę i mądrość, którą później wykorzystywał, angażując się społecznie i politycznie na najwyższych szczeblach władzy. Józef Tejchma był współorganizatorem i pierwszym przewodniczącym Zarządu Głównego Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, a także działaczem państwowym, publicystą i autorem wielu artykułów i książek. Wśród wydanych pozycji książkowych, na szczególną uwagę zasługuje Bunt przeciw starości.
Najnowsza publikacja poświęcona Józefowi Tejchmie skupia się na pożegnaniach wygłoszonych na pogrzebie, wspomnieniach oraz dokumentach i zdjęciach z rodzinnego archiwum. Zdjęcia z dzieciństwa, młodości oraz okresu aktywności zawodowej i politycznej Józefa Tejchmy dopełniają opowieść o tej wybitnej jednostce, nadając publikacji autentyczności i pokazując Ministra od mniej oficjalnej strony.
Książka zawiera także osobisty esej Magdaleny Olczyk, wnuczki Józefa Tejchmy, zatytułowany …Taniec siły wokół środka…, który stanowi swoiste dopełnienie refleksji nad życiem i dziedzictwem Tejchmy. Dodatkowo, czytelnicy znajdą życiorys Józefa Tejchmy, podpisany własnoręcznym pismem, oraz wiele wspomnień przyjaciół i współpracowników, m.in. dr. Janusza Gmitruka, dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i Stanisława Gabrielskiego, byłego przewodniczącego ZG ZMW.
Książka Józef Tejchma – w pamięci rodziny i przyjaciół to nie tylko zbiór faktów, ale przede wszystkim hołd złożony jednej z najważniejszych postaci polskiego życia społecznego i politycznego. To również zachęta do refleksji nad dziedzictwem, które pozostawił nam Józef Tejchma i zaproszenie dla historyków, politologów i kulturoznawców do podjęcia badań nad biografią działacza, zwracając uwagę na jego wkład w historię Polski w II połowie XX wieku i na przełomie XXI wieku.