Spotkanie pt. „Podlasiacy na kartach historii. Z myślą o Niepodległej”. Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z książką”
16 listopada br. w siedzibie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie odbyło się „Spotkanie z książką” pt. „Podlasiacy na kartach historii. Z myślą o Niepodległej”.
Spotkanie otworzył i poprowadził dr Ryszard Miazek, kierownik działu Naukowo-Oświatowego MHPRL. Następnie referaty wygłosili dr Janusz Gmitruk, dyrektor MHPRL i autor książki poświęconej Tadeuszowi Ilczukowi oraz dr Franciszek Gryciuk, który przygotował do druku i wstępem opatrzył wspomnienia Józefata Błyskosza.
Przedmiotem promocji były dwie publikacje wydane przez MHPRL: wspomnienia Józefata Błyskosza, zatytułowane „Pamiętniki Podlasiaka z minionych dni od roku 1904 do roku 1918” oraz książka Janusza Gmitruka „Tadeusz Ilczuk: ludowiec, spółdzielca, polityk, żołnierz Batalionów Chłopskich”.
Celem nowego cyklu spotkań organizowanych przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego pt.„Spotkanie z książką” będzie popularyzacja dorobku naukowego i piśmienniczego dotyczącego historii, kultury, życia społecznego i gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem dziejów wsi i szeroko rozumianego ruchu ludowego.
Józefat Błyskosz (1876-1947) – był rolnikiem we wsi Dołhobrody w pobliżu Włodawy, unickim działaczem niepodległościowym, posłem chłopskim do I i II carskiej Dumy. Od 1919 r. do 1930 r. był członkiem Rady Naczelnej PSL „Piast”. Z ramienia tej partii był posłem do Sejmu Ustawodawczego a od 1922 r. senatorem z Lubelszczyzny.
Tadeusz Ilczuk (1909-2006)- był synem chłopskim ze wsi Kruzy, w gminie Siemiatycze. W latach 30. ukończył Szkołę Główna Handlową i na całe życie związał się z ruchem spółdzielczym. Ludowiec, komendant Okręgu Warszawskiego Batalionów Chłopskich, chłopski generał, który zasłużył się szczególnie dla odrodzenia po 1956 r. Związku Kółek Rolniczych, tworząc z tej organizacji instytucję o dużym zakresie działania gospodarczego i oświatowego.
Oprac. M. Wójtowicz
Fot. R. Toczek