Aktualności
Udostępnij: Ikona Facebook

Zaproszenie na spotkanie w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu

Muzeum Niepodległości i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu GALERIA JEDNEGO OBIEKTU: na prezentację plakatu pt.: „Bitwa Warszawska 1920 r.” autorstwa Marka Czyżewskiego połączoną ze spotkaniem z artystą.

Spotkanie odbędzie się 18 października 2023 r. (środa) o godz. 15.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej ul. Skazańców 25.

 

Marek Czyżewski urodził się 31 lipca 1964 roku w Białymstoku. Od dzieciństwa przejawiał zainteresowanie sztuką, jednak prawdziwe skrzydła rozwinął w życiu dorosłym. Wcześnie bo w wieku kilkunastu lat zainteresował się dziedziną sporu – pływaniem. ukończył wszelkie szkolenia dotyczące nauki pływania od podstaw, zdobywając ostatecznie kwalifikacje instruktora pływania.

Niezmiennie od 36 lat pracuje zawodowo na białostockiej pływalni jako starszy ratownik i instruktor WOPR. Sport to jego druga pasja – niejednokrotnie brał udział w zawodach pływackich, biegach ulicznych na 10 i 21 km. Szanując środowisko i inwestując w swoje zdrowie porusza się tylko rowerem. Niekiedy przemierza też Podlasie pieszo, poznając malownicze okolice, które służą mu później do tworzenia dzieł malarskich. Jest przede wszystkim początkującym kolorystą, dla którego realizm pejzażu jest tylko pretekstem do zgłębienia tajemnicy barwy i plamy w malarstwie. Członek grupy twórczej „Bochemia”. Wyróżniany za malarstwo w wojewódzkim przeglądzie amatorskiej twórczości plastycznej w latach 1996, 2014, 2016. Laureat nagrody na XIX międzywojewódzkiej wystawie akwareli im. Mariana Strońskiego „Ściana wschodnia” w Rzeszowie w 2017 i 2022. Od 2020 roku współpracuje z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie biorąc udział w pejzażach, warsztatach i wystawach tematycznych. Członek sekcji twórców ludowego towarzystwa naukowo-kulturalnego. W roku 2022 zdobył i miejsce w XXII Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej Województwa Podlaskiego.

Artysta znany jest z interesującej wystawy w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W dniach 29 października – 5 grudnia 2022 zaprezentował tam wraz z Jolantą Gałązką wystawę światło w roli głównej.

„Natura bywa reżyserem zaskakujących inscenizacji, które dzięki grze światła, są dla nas źródłem emocji, niewiele ustępujących tym teatralnym. Teatr natomiast używa reżyserii światła świadomie, aby mocniej podkreślić realia scenografii, wydobyć nastrój miejsca oraz atuty roli aktora. Bywa, że teatr naśladuje naturę, bywa, że natura zdaje się być najlepszym teatrem świata. W jednym i drugim przypadku światło gra jedną z głównych ról. Twórczość malarska Jolanty Gałązki i Marka Czyżewskiego jest próbą uchwycenia i zatrzymania tych niezliczonych ulotnych kreacji” – czytamy na stronie internetowej Teatru Polskiego.

Marek Czyżewski jest autorem plakatu Bitwa Warszawska 1920 jaki został zaprojektowany dla Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920, oddział Muzeum Niepodległości. Prezentacja tego projektu odbędzie się 18 października 2023 o godzinie 15.00 w sali Karola Beyera Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (ul. Skazańców 25). projekt ten wykorzystano też przy realizacji okładki katalogu zbiorów plakatów Muzeum Niepodległości wydanego pod tytułem Bolszewika Goń.