Jan Eugeniusz Zumbach (1915-1986)
Przed dziewięćdziesięcioma laty w podwarszawskim wówczas Ursynowie przyszedł na świat niezwykły człowiek: przez Winstona Churchila zaliczony do grona nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele; przez kolegów pilotów nazwany Kaczorem Donaldem; zaś w Afryce znany jako Mister John Brown.
Jan Zumbach: sercem – Polak, rodem – Szwajcar, jako pilot – świata obywatel.
Pragnienie niezwykłych przeżyć – wbrew woli rodziny – przywiodło go do lotnictwa; brawura i niezwykła odwaga zapewniły mu powietrzne zwycięstwa; a szczęście sprzyjało ciągle nowym przygodom.
Nieprzypadkowo otwarcia wystawy dokonano na początku września, bowiem to właśnie 1 września piloci Dywizjonu 303 obchodzili swoje święto. Również we wrześniu 1940 roku, Jan Zumbach dokonywał swych pierwszych zestrzeleń samolotów nieprzyjaciela w bitwie o Anglię. Ale wrzesień to także i smutna chwila złożenia prochów Jana Zumbacha na warszawskich Powązkach w 1986 r.
„Nazywam się Jan Zumbach. Niemal każdy, słysząc to nazwisko przyznaje, że nie jest ono spotykane zbyt często. Co ciekawsze należy do człowieka, który ze względu na autentyczne szwajcarskie pochodzenie jest również szwajcarskim obywatelem, ale z racji miejsca urodzenia, związków rodzinnych i wychowania czuje się wyłącznie Polakiem”. Cytat witający zwiedzających zachęca ich do zapoznania się z ciekawym życiorysem Jana Zumbacha.
Wystawa, przygotowana przez Ewę Marcinkowską i Tadeusza Chwalińskiego, przedstawia nie tylko biografię tytułowego bohatera, ale także zbiór pamiątek dotyczących Dywizjonu 303. Do jej realizacji wykorzystano zbiory: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz materiały z publikacji: Olson Lynne, Cloud Stanley, Sprawa honoru: Dywizjon 303 Kościuszkowski, Warszawa 2004; Zieliński Józef, 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki, Warszawa 2003; Zumbach Jan, Ostatnia walka: moje życie jako lotnika, przemytnika i poszukiwacza przygód, Warszawa 2000; Matusiak Wojtek, Donaldy Zumbacha, Warszawa; Fiedler Arkady, Dywizjon 303, Poznań 1965.
Po wernisażu w muzeum w kościele św. Katarzyny na Służewie, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej podpułkownika dyplomowanego pilota Jana Zumbacha.
Wystawa składa się z 10 plansz formatu 70 x 100.