Rumunia – Polska 1921 – 1939
Przez kilka wieków Polska graniczyła z feudalnym państwem Mołdowa, zaś w okresie międzywojennym była bezpośrednim sąsiadem Rumunii. Dnia 3 III 1921 r., w Bukareszcie, została zawarta konwencja o przymierzu odpornym, w której państwa zobowiązały się wspierać w przypadku zagrożenia ich granic wschodnich. Celem sfinalizowania konwencji wojskowej i dla zamanifestowania przyjaźni polsko-rumuńskiej, Józef Piłsudski udał się 12 IX 1922 r. do Rumunii.
W następnym roku rewizytę w Polsce złożyła rumuńska para królewska. Dnia 24 VI 1923 r. z oficjalną wizytą do Warszawy przybył król Ferdynand I ze swoją małżonką – Marią.
Wzajemne wizyty dostojników obu państw budziły zainteresowanie Rumunią polskiej opinii publicznej. Szerokim echem odbiła się w Polsce śmierć króla Ferdynanda I (20 VII 1927 r.). W dniu 24 VII, w warszawskim soborze prawosławnym, odbyło się uroczyste nabożeństwo żałobne z udziałem m.in.: Marszałka Józefa Piłsudskiego i przedstawicieli dyplomacji.
Pierwszym historykiem stosunków polsko-rumuńskich był prof. Nicolae Iorga – premier Rumunii w latach 1931 – 1932. Inspiracją do napisania przez niego pracy, wydanej po francusku, pt. Polonais et Roumains. Relations politiques, economiques et culturales była konwencja polsko-rumuńska z 1921 roku.
Stabilność stosunków między obydwoma krajami potwierdzały kolejne wydarzenia. Dnia 19 VIII 1928 r. Józef Piłsudski wyjechał do Rumunii na sześciotygodniowy wypoczynek.
W dniu 20 VIII 1931 r. przybył do Polski brat króla rumuńskiego Karola II – Książę Michał, generał dywizji i generalny inspektor sił zbrojnych Rumunii, który zapoznał się ze stanem lotnictwa polskiego.
Polsko-rumuńskie stosunki polityczne dotyczyły również konsultacji i wizyt ministerialnych. W dniu 15 X 1935 r., w Bukareszcie, odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych: Polski – Józefa Becka i Rumunii – Nicolae Titulescu. W dniu 17 XI 1936 r. Victor Antonescu – ówczesny minister spraw zagranicznych Rumunii, przybył do Warszawy, zaś 4 III 1939 r. odwiedził Polskę jego następca – Grigore Gafencu, z małżonką. Goście na czas pobytu zamieszkali w Pałacu Blanka, który dziś jest własnością Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
W dzieje sojuszu i przyjaźni polsko-rumuńskiej wpisała się wizyta króla Rumunii Karola II i Wielkiego Wojewody Michała w końcu czerwca 1937 r.
Kontakty dwustronne umacniała również współpraca młodego pokolenia obu narodów. Przyczynił się do tego m.in. rajd samolotowy młodzieży polskiej przez wszystkie ośrodki uniwersyteckie Rumunii, w 1938 r.
Gdy we wrześniu 1939 r. wybuchła II wojna światowa, Rumunia przyjęła około 100 tysięcy polskich uchodźców, udzielając im pomocy finansowej, przyzwalając na organizowanie polskich komitetów samopomocowo-kulturalnych i polskiej oświaty.
Wystawa składa się z 15 plansz formatu 70 x 100.