Wystawa „Orzeł Biały w symbolice niepodległościowej”
Orzeł Biały w symbolice niepodległościowej
Ideą wystawy było pokazanie zmieniającego się wizerunku Orła Białego jako godła Polski oraz jego wielorakich funkcji, w szczególności jako symbolu narodowego podtrzymującego tożsamość narodową.
Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Są to sztandary, dokumenty, bilety skarbowe, odznaki, grafiki, pocztówki, druki okolicznościowe: naklejki okienne, znaczki kwestarskie, telegramy ozdobne i inne. Najstarsze z nich pochodzą z czasu insurekcji kościuszkowskiej, najnowsze zaś z lat osiemdziesiątych XX wieku. Eksponaty te różnią się między sobą funkcją, datą powstania, tworzywem, techniką wykonania i kształtem plastycznym, ale mają dwie cechy wspólne – przez każdy przemawia cząstka polskiej historii lub tradycji i na wszystkich widnieje Orzeł Biały.
Jego wizerunki są różnorodne. Przedstawiają Orła Białego w różnym kształcie plastycznym, w koronie lub bez, w formach różniących się układem piór, skrzydeł i ogona. Poszczególne stylizacje nawiązują do epoki, w której powstawały wizerunki. Wyrażają też określone wizje Polski. Są świadomym zamierzeniem sięgnięcia do takiej, a nie innej tradycji i związanych z nią wartości.
Ekspozycja składa się z 20 plansz 70 x 100 cm